fot. unsplash.com

Jednym z podstawowych kosmetyków, które powinny znaleźć się w damskiej kosmetyczce jest chemiczny albo naturalny krem z filtrem do twarzy. Przez lata ochrona przeciwsłoneczna była marginalizowana. Nie brano na poważnie ostrzeżeń naukowców i kosmetologów, ostrzegających przed szkodliwym promieniowaniem UV. Na szczęście to już się zmieniło. Z korzyścią dla naszej skóry. 

Plusy i minusy naturalnej ochrony

Naturalne kosmetyki to już nie fanaberia, a realna odpowiedź na potrzeby naszej skóry. Nie oznacza to oczywiście, że masz zupełnie zrezygnować z chemii. Masz po prostu realny wybór między naturalnymi a chemicznymi składami. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Rownież w kwestii ochrony przed słońcem. 

Plusem naturalnej ochrony przed słońcem jest fakt, że krem nie wnika w głębokie warstwy naskórka. Tworzy barierę ochronną na jego powierzchni. Dobry naturalny krem z filtrem do twarzy doskonale współpracuje z innymi kosmetykami. Nie musisz więc obawiać się rolowania podkładu lub cieni do powiek. Minusy? Filtry mineralne mogą tworzyć na powierzchni skóry lekko wyczuwalną warstwę, tak aby odbijać i rozpraszać promienie słoneczne. Dlatego też czynność smarowania skóry kremem jest niezbędna po każdym wyjściu z wody.

Naturalny krem z filtrem do twarzy
fot. unsplash.com

Krem ochronny z chemicznym składem 

Ochrona skóry w tym wydaniu polega przede wszystkim na innym sposobie działania składników aktywnych zawartych w kremie. O ile w przypadku kremów mineralnych, chodziło o odbicie, o tyle kremy z chemicznym składem mają za zadanie pochłaniać promienie UV. Są one zamieniane w nieszkodliwe ciepło, nie zagrażając bezpośrednio poparzeniu skóry. 

Jednak i tu warto trzymać się ogólnych zasad dotyczących tych kosmetyków. Skórę smarujemy przynajmniej 15 minut przed wystawieniem się na ekspozycję słoneczną. Do tego nie zapomnij o nakryciu głowy, jaką jest czapka na lato w różnych jej odsłonach. Aby ochronić wrażliwą skórę oczu, przydadzą się dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne. 

Ile nakładać kremu, aby naprawdę chronił?

Teoretycznie dedykowaną ilość kremu znajdziesz na każdym opakowaniu. Jednak trudno jest na szybko odmierzyć określoną ilość w gramach czy mililitrach. Generalna zasada jest taka: na twarz fasolka, na całe ciało – ilość mieszcząca się w naszej dłoni. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy jest to naturalny krem z filtrem do twarzy czy krem z chemicznym składem. Dobra ochrona to również odpowiedni faktor. Musi być dostosowany zarówno do naszej karnacji, jak i tego, w jakich warunkach będzie używany. Im jaśniejszy odcień, tym faktor musi być wyższy. Dla skóry twarzy rekomenduje się optymalną ochronę SPF 30 i wyższy, bez względu na karnację. 

Rozróżnia się 4 fototypy skóry. Pierwsza to bardzo jasna, gdzie zaleca się bezwzględnie SPF 50+. Druga, to jasna karnacja, z jasnymi włosami i skłonnością do poparzeń. Rekomendowana ochrona to SPF 30+. Trzecia grupa to karnacja ciemna, z włosami ciemnoblond i skórą która łatwo się opala. Zaleca się tu ochronę SPF 15+. Ostatnia, to karnacja bardzo ciemna, z brązowymi włosami i skórą mocno się opalającą. Tu ochrona wynosi conajmniej SPF 15. 

Naturalny krem z filtrem do twarzy
fot. unsplash.com

Który krem z filtrem przez cały rok

Całkiem niedawno było to traktowane jako fanaberia albo też sztuczne napędzanie biznesu kosmetycznego. Jednak obecnie to już wiedza poparta silnymi naukowymi dowodami. Przed szkodliwymi promieniami UV powinnyśmy chronić się przez cały rok. Dlatego też tak ważne jest, aby mieć w swojej kosmetyczce kremy do twarzy z filtrem przez okrągły rok.

Jak nakładać krem z filtrem? Na oczyszczoną skórę nanieś na początek krem ochronny. Poczekaj chwilę aż się wchłonie, aby następnie nałożyć zwykły krem nawilżający i serum a następnie kosmetyki kolorowe. Weź pod uwagę, że faktory ochronne zawarte w kremach i podkładzie nie sumują się. Dlatego też, jeżeli masz krem z SPF 15 i do tego podkład mineralny z taką samą ochroną, to w sumie i tak masz ochronę na poziomie tych 15 SPF. 

Skuteczna ochrona przed słońcem to nie tylko odpowiednie kosmetyki na lato. To również odpowiednia garderoba na lato. Wybieraj ubrania z naturalnych włókien, takie jak letnie spodnie czy sukienki na lato. Słoneczna pogoda zaprasza do korzystania z jej uroków. Nie zapominajmy jednak o właściwej ochronie! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here