cfd

Jeżeli planujesz rozpocząć handel CFD, musisz przede wszystkim zrozumieć z czym masz do czynienia. Contract for Difference to kontrakt na różnicę kursową. W praktyce stanowi porozumienie dwóch stron, w którym sprzedający ma zapłacić różnicę kursową między bieżącą wartością danego instrumentu finansowego, a jego wartością w dniu zawarcia kontraktu.

CFD to z definicji instrumenty pochodne, czyli kupując taki kontrakt, nie stajesz się fizycznym właścicielem zawartych w nim aktywów. Co jeszcze warto wiedzieć o CFD? Sprawdź!

Jak działa handel CFD?

Otwierając określoną pozycję, wybierasz pewną ilość kontraktów, które chcesz kupić lub sprzedać. Jeżeli sądzisz, że wartość wybranych aktywów w przyszłości wzrośnie, otwierasz tzw. pozycję długą. Jeżeli natomiast myślisz, że wartość tego instrumentu finansowego spadnie, wówczas lepiej otworzyć pozycję krótką.

Jeśli jesteś zainteresowany handlem kontraktami CFD, zapoznaj się z tym artykułem i otwórz konto demonstracyjne, które pozwoli skutecznie nabywać wiedzę, doświadczenie i rozwijać strategie bez ryzyka utraty kapitału. 

Stwórz plan, strategię i naucz się zarządzać ryzykiem 

Posiadając aktywne konto na platformie brokerskiej, należy wypracować odpowiednią strategię. Polega ona na posiadaniu pewnych ściśle określonych metod identyfikacji czynników. Mogą to być:

  • ramy czasowe, 
  • cel handlu, 
  • wskaźniki zawarte w wykresie określonego instrumentu finansowego. 

Wbrew powszechnej opinii, posiadanie planu i własnej strategii nie oznacza wcale dziesiątek zapisanych stron. Dobry plan uwzględnia po prostu wszelkie istotne dla inwestora czynniki, a w szczególności motywację do handlu, cel inwestowania, wysokość ryzyka, a także posiadany kapitał.

Istnieje kilka ogólnie przyjętych strategii handlu na rynkach, w tym:

  • handel z trendem

Polega na zawieraniu pozycji wpisujących się w ogólny trend wybranego instrumentu finansowego. 

  • day trading, czyli handel dzienny 

Oznacza zawieranie krótkich pozycji umożliwiających wykorzystanie krótkotrwałych okazji. W czasie daytradingu, inwestor otwiera, a potem zamyka swoją pozycję w ciągu jednego dnia. Czas otwartej pozycji liczony jest zarówno w godzinach, jak i minutach, a nawet sekundach.

  • scalping

Polega na otwieraniu kilku krótkich pozycji. Generuje zysk na podstawie impulsów i rozpędu danego instrumentu finansowego.

  • swing trading

Oparty został na analizie technicznej i skupia się na przetrzymywaniu pozycji od kilku dni do nawet kilku tygodni. Cel swing tradingu to dostrzeżenie zmiany trendu wybranego instrumentu, a potem złapanie większości tej zmiany w cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here