Jeżeli planujesz rozpocząć handel CFD, musisz przede wszystkim zrozumieć z czym masz do czynienia. Contract for Difference to kontrakt na różnicę kursową. W praktyce stanowi porozumienie dwóch stron, w którym sprzedający ma zapłacić różnicę kursową między bieżącą wartością danego instrumentu finansowego, a jego wartością w dniu zawarcia kontraktu.
CFD to z definicji instrumenty pochodne, czyli kupując taki kontrakt, nie stajesz się fizycznym właścicielem zawartych w nim aktywów. Co jeszcze warto wiedzieć o CFD? Sprawdź!
Jak działa handel CFD?
Otwierając określoną pozycję, wybierasz pewną ilość kontraktów, które chcesz kupić lub sprzedać. Jeżeli sądzisz, że wartość wybranych aktywów w przyszłości wzrośnie, otwierasz tzw. pozycję długą. Jeżeli natomiast myślisz, że wartość tego instrumentu finansowego spadnie, wówczas lepiej otworzyć pozycję krótką.
Jeśli jesteś zainteresowany handlem kontraktami CFD, zapoznaj się z tym artykułem i otwórz konto demonstracyjne, które pozwoli skutecznie nabywać wiedzę, doświadczenie i rozwijać strategie bez ryzyka utraty kapitału.
Stwórz plan, strategię i naucz się zarządzać ryzykiem
Posiadając aktywne konto na platformie brokerskiej, należy wypracować odpowiednią strategię. Polega ona na posiadaniu pewnych ściśle określonych metod identyfikacji czynników. Mogą to być:
- ramy czasowe,
- cel handlu,
- wskaźniki zawarte w wykresie określonego instrumentu finansowego.
Wbrew powszechnej opinii, posiadanie planu i własnej strategii nie oznacza wcale dziesiątek zapisanych stron. Dobry plan uwzględnia po prostu wszelkie istotne dla inwestora czynniki, a w szczególności motywację do handlu, cel inwestowania, wysokość ryzyka, a także posiadany kapitał.
Istnieje kilka ogólnie przyjętych strategii handlu na rynkach, w tym:
- handel z trendem
Polega na zawieraniu pozycji wpisujących się w ogólny trend wybranego instrumentu finansowego.
- day trading, czyli handel dzienny
Oznacza zawieranie krótkich pozycji umożliwiających wykorzystanie krótkotrwałych okazji. W czasie daytradingu, inwestor otwiera, a potem zamyka swoją pozycję w ciągu jednego dnia. Czas otwartej pozycji liczony jest zarówno w godzinach, jak i minutach, a nawet sekundach.
- scalping
Polega na otwieraniu kilku krótkich pozycji. Generuje zysk na podstawie impulsów i rozpędu danego instrumentu finansowego.
- swing trading
Oparty został na analizie technicznej i skupia się na przetrzymywaniu pozycji od kilku dni do nawet kilku tygodni. Cel swing tradingu to dostrzeżenie zmiany trendu wybranego instrumentu, a potem złapanie większości tej zmiany w cenie.