Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została założona w 1991 r. Pod koniec czerwca 2022 r. na GPW notowane były akcje 420 spółek, a kapitalizacja wynosiła ponad 1,12 bln złotych. Chcesz zostać inwestorem? Zobacz, co warto wiedzieć o akcjach.
Spis Treści
Z czym wiąże się zakup akcji?
Obrót akcjami najczęściej jest omawiany w kontekście zysków, jakie może osiągnąć inwestor. Zakup akcji dowolnej spółki jest jednak równoznaczny z nabyciem pewnych praw. O jakich prawach mowa? Na ich liście znajdują się:
- prawo do udziału w zyskach – jeżeli spółka wypracowała zysk, to dzieli się nim z inwestorami (akcjonariuszami); taka wypłata jest określana terminem „dywidenda”,
- prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy – każdy akcjonariusz (nawet ten, który nabył tylko jedną akcję) może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i zabrać na nim głos,
- prawo do rozporządzania posiadanymi akcjami – akcjonariusz może sprzedać posiadane akcje, gdy np. zmieni swoją strategię inwestycyjną.
Co ważne, już od dawna akcje nie mają formy papierowej, ale elektroniczną. Również obrót akcjami ma niewiele wspólnego z obrazami znanymi z amerykańskich filmów, gdzie traderzy przekrzykują się na giełdowym parkiecie, szukając nabywcy lub sprzedawcy.
Czym jest prospekt emisyjny?
Giełda niewiele ma wspólnego z ruletką – przed zakupem akcji spółki, inwestor ma możliwość dokładnie zapoznać się z jej sytuacją finansową. Służy do tego prospekt emisyjny. Czym jest prospekt emisyjny? To dokument, w którym można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania spółki.
Akcje GPW – przykładowe dane, które można znaleźć w prospektach emisyjnych spółek notowanych na GPW:
- informacje o zarządzie,
- dane o sytuacji finansowej spółki,
- informacje o perspektywach rozwoju,
- informacje o akcjach
- informacje o czynnikach ryzyka.
W założeniu prospekt emisyjny ma wesprzeć inwestora w podjęciu decyzji o zakupie akcji. Trzeba jednak pamiętać, że dokument ten ma określoną ważność – 12 miesięcy od daty zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Po co jest rachunek maklerski?
Aby móc inwestować w akcje na GPW, należy założyć rachunek maklerski. Czym jest rachunek maklerski? Najprościej mówiąc, jest on niezbędny do zakupu i sprzedaży różnych instrumentów na giełdzie – nie tylko akcji, ale również wszystkich innych oferowanych na giełdzie produktów, w tym funduszy ETF czy kontraktów terminowych.
Rachunek maklerski – podobnie jak ROR – jest prowadzony w wersji elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto inwestor otrzymuje wgląd m.in. w aktualnie posiadane instrumenty inwestycyjne, może też zlecić ich sprzedaż. Korzystając z rachunku maklerskiego, można nabyć akcje oferowane nie tylko na GPW, ale również NYSE (New York Stock Exchange), NASDAQ czy Japan Exchange Group (JPX).