Akcje GPW

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została założona w 1991 r. Pod koniec czerwca 2022 r. na GPW notowane były akcje 420 spółek, a kapitalizacja wynosiła ponad 1,12 bln złotych. Chcesz zostać inwestorem? Zobacz, co warto wiedzieć o akcjach.

Z czym wiąże się zakup akcji?

Obrót akcjami najczęściej jest omawiany w kontekście zysków, jakie może osiągnąć inwestor. Zakup akcji dowolnej spółki jest jednak równoznaczny z nabyciem pewnych praw. O jakich prawach mowa? Na ich liście znajdują się:

  • prawo do udziału w zyskach – jeżeli spółka wypracowała zysk, to dzieli się nim z inwestorami (akcjonariuszami); taka wypłata jest określana terminem „dywidenda”,
  • prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy – każdy akcjonariusz (nawet ten, który nabył tylko jedną akcję) może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i zabrać na nim głos,
  • prawo do rozporządzania posiadanymi akcjami – akcjonariusz może sprzedać posiadane akcje, gdy np. zmieni swoją strategię inwestycyjną.

Co ważne, już od dawna akcje nie mają formy papierowej, ale elektroniczną. Również obrót akcjami ma niewiele wspólnego z obrazami znanymi z amerykańskich filmów, gdzie traderzy przekrzykują się na giełdowym parkiecie, szukając nabywcy lub sprzedawcy.

Czym jest prospekt emisyjny?

Giełda niewiele ma wspólnego z ruletką – przed zakupem akcji spółki, inwestor ma możliwość dokładnie zapoznać się z jej sytuacją finansową. Służy do tego prospekt emisyjny. Czym jest prospekt emisyjny? To dokument, w którym można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania spółki.

Akcje GPW – przykładowe dane, które można znaleźć w prospektach emisyjnych spółek notowanych na GPW:

  • informacje o zarządzie,
  • dane o sytuacji finansowej spółki,
  • informacje o perspektywach rozwoju,
  • informacje o akcjach
  • informacje o czynnikach ryzyka.

W założeniu prospekt emisyjny ma wesprzeć inwestora w podjęciu decyzji o zakupie akcji. Trzeba jednak pamiętać, że dokument ten ma określoną ważność – 12 miesięcy od daty zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Po co jest rachunek maklerski?

Aby móc inwestować w akcje na GPW, należy założyć rachunek maklerski. Czym jest rachunek maklerski? Najprościej mówiąc, jest on niezbędny do zakupu i sprzedaży różnych instrumentów na giełdzie – nie tylko akcji, ale również wszystkich innych oferowanych na giełdzie produktów, w tym funduszy ETF czy kontraktów terminowych.

Rachunek maklerski – podobnie jak ROR – jest prowadzony w wersji elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto inwestor otrzymuje wgląd m.in. w aktualnie posiadane instrumenty inwestycyjne, może też zlecić ich sprzedaż. Korzystając z rachunku maklerskiego, można nabyć akcje oferowane nie tylko na GPW, ale również NYSE (New York Stock Exchange), NASDAQ czy Japan Exchange Group (JPX).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here