Zalety obróbki CNC

CNC to nowoczesna technologia, która przyczynia się do sprawniejszej, szybszej i dokładniejszej produkcji. Używając precyzyjnego nazewnictwa, CNC to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Nazwa pochodzi od skrótu: Computerized Numerical Control. Na czym dokładnie polega działanie maszyn CNC?

Maszyny do obróbki CNC

Obrabiarki CNC to między innymi tokarki, frezarki, elektrodrążarki. Na tego typu urządzeniach wykonuje się usługi frezowania, toczenia, wiercenia i cięcia między innymi stali, stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium czy miedzi. Maszyny CNC podczas produkcji wytwarzają detale w sposób cykliczny i powtarzalny. Dzięki temu zyskuje się pewność idealnie wykonanej każdej sztuki. Za pomocą urządzeń CNC powstaje wiele części maszyn i urządzeń używanych w branży lotniczej, motoryzacyjnej, budowlanej, rolniczej, sanitarno – hydraulicznej, medycznej, sprzętu gospodarstwa domowego. Na obrabiarkach mogą być obrabiane takie detale, które zmieszczą się na przestrzeni roboczej danego sprzętu, nie przekroczą maksymalnego obciążenia stołu ani jego średnicy.

Dlaczego obróbka CNC zyskuje na popularności?

Zaletą obrabiarek CNC jest to, że maszynami steruje komputer, a nie człowiek. Obróbka konwencjonalna ( wykorzystywanie maszyn i narzędzi, które nie mają sterowania komputerowego) jest bardziej pracochłonna i wymaga sporego doświadczenia praktycznego pracownika, który ją wykonuje. Z kolei maszyna CNC jest albo ręcznie programowana albo wgrywa się odpowiedni program. Programowanie maszyn CNC można podzielić na dwa etapy: komputerowe wspomagane projektowanie zakresu działania oraz programowanie sterowania samej maszyny. Komputer kontroluje i zarządza działaniem maszyny na każdym etapie produkcji. Dzięki temu, że maszyna wysyła regularne informacje zwrotne o każdym etapie produkcyjnym, to jakość i dokładność wytworzonych produktów jest na bardzo wysokim poziomie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zamknięty układ zwrotny. Polega on na tym, że po wykonaniu zaprogramowanego ruchu materiał wraca do swojego pierwotnego położenia i jest wtedy w razie potrzeby korygowany według wytycznych zapisanych w kontrolerze. Te wszystkie zalety sprawiły, że maszyny konwencjonalne zostały wyparte przez maszyny CNC. Oczywiście człowiek w dalszym ciągu jest niezbędny w procesie obróbki CNC, ponieważ dokonuje zaprogramowania maszyny, wychwytuje błędy, konserwuje, serwisuje maszyny. W maszynach CNC wyróżnia się trzy główne rodzaje sterowania:

– sterowanie odcinkowe – w którym narzędzie ma ruchy posuwiste,
– sterowanie punktowe – narzędzie umieszczane jest w dokładnie określonym położeniu obrabianego przedmiotu
– sterowanie ciągłe (kształtowe ) – jest to sterowanie wielopłaszczyznowe pozwalające na obróbkę materiału między innymi w formacie 3D.

Na cenę usługi CNC wpływa między innymi:

– czas obróbki i wykonywania zlecenia,
– materiał do obróbki,
– ilość zamówionych detali
– rodzaj maszyny.

Czas jest bardzo cennym środkiem. W produkcji, która zajmuje się między innymi obróbką materiałów bardzo duże znaczenie ma szybkość, dokładność i precyzja. Połączenie szybkości wykonania zlecenia z wysoką jakością wytworzonego produktu zapewniają maszyny CNC.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Nedio z Wrocławia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here