Roermond – outlet i co jeszcze?

Roermond to holenderskie miasto, które chyba nie tylko dla mnie jest synonimem zakupów. Wspominałem Wam już o nim podczas pobytu w Thorn. Dzieli je jakieś 20 minut drogi samochodem, dlatego podczas wizyty w tej okolicy warto odwiedzić obie miejscowości. Wracając jednak do Roermond, to właśnie tutaj znajduje się Designer Outlet Roermond, który co roku odwiedza ponad 5,5 miliona ludzi (!) głównie z Holandii, Belgii, Niemiec, czy Francji. Wykorzystując fakt, że nie należę do zakupoholików, chociaż czasem lubię poprzeglądać sklepowe półki, postanowiłem przekonać się, czy oprócz doskonale znanego mi centrum zakupowego, Roermond ma coś jeszcze do zaoferowania.

Designer Outlet Roermond

Swoją wycieczkę rozpocząłem oczywiście od Designer Outlet Roermond. W pobliżu znajduje się ogromny parking gotowy na przyjęcie tłumów żądnych wydania gotówki. Lepiej położonego i tańszego parkingu w mieście raczej nie znajdziecie. Miejsce postojowe nie ogranicza Was limitem czasowym, dlatego bez żadnych zahamowań możecie oddać się zakupowej fantazji, czy też żądnej doznań wycieczce miejskiej.
Szykowne sklepy, piękne uliczki i ogrom ludzi, tak chyba najtrafniej w trzech słowach można opisać to miejsce. Co mnie najbardziej tutaj zaskoczyło, to chyba kolejki przed sklepami, a także całkiem spora ilość azjatyckich klientów. Outlet w Roermond ma w swojej ofercie bardzo rozbieżny asortyment szczególnie ekskluzywnych marek typu Armani, Gucci, Prada czy Versace. Wszystkie zainteresowane tym miejscem Panie, chociaż może znajdą się także nieliczni panowie, odsyłam do witryny Designer Outlet Roermond, gdzie zapewne znajdziecie wszelkie interesujące Was informacje. Ja natomiast udaje się w stronę centrum, które znajduje się zaledwie kilka minut spacerem, aby lepiej zapoznać się z walorami miasta.

Roerdmond - Outlet

Sint-Christoffelkathedraal

Pierwszym i zarazem dość charakterystycznym obiektem, który zwrócił moją uwagę, była wieża Katedry św. Krzysztofa. Podążyłem więc w jej kierunku, a droga przywiodła mnie na tutejszy rynek. Z bliska mogłem podziwiać ten późnogotycki obiekt, który liczy już sobie ponad 600 lat i trzyma się całkiem dobrze. Co prawda podczas drugiej wojny światowej wojska niemieckie wysadziły w powietrze ogromną wierzę, ale po wojnie została ona odbudowana w swoim dawnym stylu. Jeśli tylko dobrze wyostrzycie swój wzrok, to na szczycie obiektu będziecie mogli dostrzec pozłacaną statuę patrona świątyni.

Sint-Christoffelkathedraal - Roermond

Ratusz

Kolejnym ciekawym obiektem, który przykuwa uwagę turysty znajdującego się na rynku, jest tutejszy ratusz, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1399 roku. Co prawda nie jest to oryginalny obiekt z dawnych lat, bo jego pierwowzór spłonął w pożarze miasta w 1554 roku. Na własne oczy będziecie mieli okazje przekonać się, że obiekt jest odbudowany w doskonały sposób i okazale się prezentuje.

Munsterkerk

Munsterkerk, a raczej Onze Lieve Vrouwe Munsterkerk, bo tak brzmi pełna nazwa tego trzynastowiecznego kościoła, który był kolejnym punktem mojego turystycznego spaceru po Roermond. Ten bardzo klimatyczny obiekt położony w efektownym otoczeniu natury jest jednym z najważniejszych przykładów architektury romańskiej w całej Holandii. Obiekt także ucierpiał i został odbudowany, ale nie podczas drugiej wojny, lecz w 1992 roku. Wszystko to za sprawą największego w historii Holandii trzęsienia ziemi, które wynosiło 5.8 w 9-stopniowej skali Richtera.

Munsterkerk - Roermond

Pierre Cuypers Statue

Pewnie zastanawiacie się co to za postać po prawej stronie zdjęcia. Pierre Cuypers (1827 – 1921) nie tylko wprowadził wiele zmian w wyglądzie Munsterkerk, ale za swojego żywota był znany przede wszystkim jako architekt kościołów. Zaprojektował ponad 100 obiektów sakralnych, z czego około 70 zostało wybudowanych. Doskonale wszystkim znane Rijksmuseum, czy Centraal Station w Amsterdamie to także dzieła tego holenderskiego architekta z Roermond.

Pierre Cuypers Statue - Roermond

TheaterHotel De Oranjerie

Spacerując ceglaną uliczką w otoczeniu małych sklepików oraz dość licznej ilości biało-błękitnych flag Roermond udałem się w kierunku tutejszego teatru. Zanim jednak przyszło mi zrobić zdjęcie TheaterHotel De Oranjerie, na jednym z zabytkowych budynków dostrzegłem interesująco mnie mozaikę przedstawiającą herb Holandii. Podoba się Wam?

Roermond - Herb Holandia

TheaterHotel De Oranjerie ma swoje korzenie w 1973 roku. Obiekt zainteresował mnie raczej pod względem architektury. Bardzo podoba mi się zdjęcie budynku, jego otoczenie, jak i pierwszy plan. Klimatyczny włoski skuter i urodziwa kobieta.

TheaterHotel De Oranjerie - Roermond

Minderbroederskerk

Wielokrotnie spotkałem się z narzekaniem, że Holandia jest malutka i wszystko jest w niej poutykane, bo jest tak mało miejsca. Pod względem turystycznym, ja to sobie akurat chwalę, bo bardzo łatwo i bez większego wysiłku można dotrzeć do kolejnych turystycznych atrakcji. Nie inaczej było i tym razem, raptem kilkaset metrów dzieliło mnie od Minderbroederskerk, kościoła należącego do dawnego klasztoru franciszkanów. Gotycki budynek znajdujący się przy Minderbroederssingel 15 funkcjonuje obecnie jako kościół protestancki.

Minderbroederskerk

Cuypershuis

Na informatorach turystycznych z Roermond znaleźć można zdjęcie budynku ze specyficznym czerwonym cyrklem. Jest to dom Pierre Cuypersa, gdzie obecnie znajduje się muzeum. W budynku znajdziecie szereg narzędzi z warsztatu architekta, a także eksponaty związane z życiem i twórczością Pierre’a oraz artystów, z którymi współpracował. O ważnej roli Cuypersa dla miasta świadczyć mogą, chociażby figurki z jego podobizną znajdujące się na znakach informacyjnych, które jako turysta mogę zdecydowanie pochwalić.

Cuypershuis - Roermond

Roermond - znak

Marina „La Bonne Aventure”

Ruszając w drogę powrotną, wypuściłem się w stronę mariny. Dla niewtajemniczonych jest to przystań dla jachtów. W porcie znajduje się 190 stałych miejsc do cumowania dla żeglarzy, których jak wiadomo, w Holandii nie brakuje. Miło było usiąść na ławce w pobliżu, by podziwiać jachty oraz małe stateczki i pomarzyć o rejsie po Holandii, który mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości dojdzie do skutku.

Marina La Bonne Aventure - Roermond

Maria Theresiabrug

Ostatnim etapem wycieczki podczas mojego pobytu w Roermond był most położony w pięknej okolicy nad rzeką Roer. Przeprawa, która służy obecnie pieszym oraz rowerzystą została zbudowana w 1771 roku. Tak jak wiele innych konstrukcji w mieście ucierpiał w czasie wojny. Nazwa obiektu odnosi się do Marii Teresy z rodu Habsburgów, która oficjalnie oddała most do użytku mieszkańców.

Maria Theresiabrug - Roermond

Polski emigrant, dociekliwy podróżnik, obsesyjny fotograf, raczkujący bloger. Podróże są dla niego zarówno formą asymilacji z wysiedleńczą rzeczywistością, jak i samorealizacją wrodzonej pasji. Poprzez bloga chce podzielić się zdobytą wiedzą oraz ciekawymi zdjęciami. Życzliwy i uczynny, choć potrafi być sceptyczny i niekonwencjonalny, przez co lubi wzbudzać kontrowersje.

Komentarze

 1. autor
  Dagmara
  Paź 6, 2018 Odpowiedz

  Bardzo ciepło i treściwie opisane Roermond. Do każdego z opisanych obiektów dodałabym coś, (i wskazała więcej ciekawych i pięknych miejsc), ale to dlatego, że mieszkam w samym Roermond 16 lat.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Paź 6, 2018 Odpowiedz

   Dagmara,
   bardzo dziękuję za komentarz. Ja byłem tylko kilka godzin i wybrałem moim zdaniem najciekawsze miejsca. Jeśli chcesz coś dodać od siebie to śmiało, możesz rozpisać się w komentarzu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close