Przejazdem w Neukirchen-Vluyn

Ilekroć podróżowałem autostradą A40 to w oddali miałem okazję podziwiać charakterystyczny „domek” na wzgórzu, który zdecydowałem się zobaczyć z bliska. Tak właśnie zapadła decyzja, aby zatrzymać się na kilka godzin w Neukirchen-Vluyn. Ta niewielka miejscowość położona na skraju zielonej Niederrhein styka się z przemysłową i górniczą Ruhrgebiet. Co prawda Neukirchen-Vluyn nie jest miastem typowo turystycznym, ale jednak da się wynaleźć tutaj coś ciekawego.

• Dawna Kopalnia Niederberg

W latach 1917-2001 funkcjonowała tutaj kopalnia węgla kamiennego Niederberg, która dzieliła Neukirchen oraz Vluyn na dwie części. Pomimo faktu, iż w najlepszym okresie zatrudniała nawet do 5.000 pracowników, z braku rentowności została zamknięta. Co roku wydobywało się tutaj prawie 3.000 000 ton węgla rocznie. Nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić tak ogromnej ilości czarnego złota. Na nasze szczęście niewielka część zakładu górniczego zdołała się uchować i na stałe wpisała się w wygląd miasta. Nie chcę być złym prorokiem, ale proponuję Wam nie odkładać wizyty w Neukirchen-Vluyn „na potem”. Kto wie, jaki los czeka to miejsce, jeśli „nagle” znajdzie się jakiś niespodziewany inwestor.

Nowy asfaltowy chodnik zaprowadzi Was wprost do tego „pomnika przemysłowego”. Na miejscu będziecie mieli okazję zobaczyć dwie wieże techniczne szybu, a także bramę starego wejścia do kopalni. Ponadto znajduje się tam także dawny magazyn składowania powiązany z budynkiem administracyjnym. Jeśli lubicie stare opuszczone miejsce, to tym bardziej Niederberg powinno Was zainteresować.

Gdyby tereny Niederberg Park okazały się dla Was niewystarczające, to może znajdujące się w pobliżu dawne budynki mieszkalne spotkają się z Waszą aprobatą. Alte i Neue Kolonie to miejsce, gdzie w czasie złotej ery kopalni powstały charakterystyczne ceglane mieszkania dla górników.

 Wzniesienie z Hallenhaus

Wydobycie węgla niesie za sobą także efekt uboczny w postaci skorupy ziemskiej, która w żaden sposób nie nadaje się do wykorzystania. Ten z pozoru bezwartościowy materiał składowany przez dziesiątki lat spowodował ukształtowanie około 100-metrowego wzniesienia, które przekształcono później na teren rekreacyjny. Na jego szczyt będziecie mogli dotrzeć tzw. „schodami do nieba”. Jeśli jesteście na bakier z kondycją, to czeka Was nie lada wyzwanie. No ale, jak chcecie dostać się do nieba, to trzeba się, chociaż „trochę” postarać.

Ze szczytu tego sztucznego wytworu będziecie mogli podziwiać wspaniały widok na okolicę Dolnego Renu. Myślę, że w znacznym stopniu zrekompensuje to Wam włożony wcześniej wysiłek. Na płaskowyżu będziecie mieli okazję podziwiać także ciekawe stalowe rusztowanie. Dokładnie to samo, które możecie dostrzec z autostrady A40, czy też A57. To nowoczesne dzieło sztuki powstałe w 2006 roku nazwano Hallenhaus. Szkielet swoją formą ma nawiązywać do dawnej architektury rolniczej i przemysłowej regionu. Z drugiej natomiast jego nowoczesna forma stanowi symbol zmiany strukturalnej tego miejsca. Konstrukcja ma odpowiednio 15 oraz 18 metrów długości, a przy grzbiecie osiąga 10 metrów wysokości.

Podczas mojej wizyty odbywała się tam akurat jakaś impreza. Dzieci biegające w okolicy Hallenhaus tylko uświadomiły mi, że stosunkowo wietrzne wzniesienie jest także idealnym miejscem na puszczanie latawca. Ciekawe, czy dzieciaczki z Waszego otoczenia wiedzą co to takiego? Brzmi to może kuriozalnie, ale doskonale widzę, jakie są obecne formy wychowywania dzieci. Kto wie, może taka forma nieco innej zabawy spodoba im się znacznie bardziej niż oklepany smartfon albo tablet.

• Schloss Bloemersheim

Zwieńczeniem mojej wizyty w Neukirchen-Vluyn był Schloss Bloemersheim. Wielu się tym zamkiem zachwyca, a jego jaskrawa elewacja nierzadko widnieje na wielu zdjęciach w przewodnikach oraz informatorach turystycznych. Ja byłem niestety bardzo zawiedziony. Wisienka na torcie okazała się bardziej nagrodą pocieszenia. Posiadłość od lat należy do hrabiowskiej rodziny van der Leyen, przez co wstęp na jej teren jest zabroniony. Podziwiany tylko z zewnątrz sporo traci na swojej turystycznej wartości. Obiekt najlepiej jest oglądać od południowo-zachodniej strony, chociaż roślinność skrupulatnie może Wam to uniemożliwiać.

Jeśli będziecie przejazdem w Neukirchen-Vluyn i znajdziecie nieco więcej czasu niż ja, to możecie jeszcze odwiedzić centrum miasteczka oraz bezpłatne Museum Neukirchen-Vluyn. Decyzja należy do Was.

 

Polski emigrant, dociekliwy podróżnik, obsesyjny fotograf, raczkujący bloger. Podróże są dla niego zarówno formą asymilacji z wysiedleńczą rzeczywistością, jak i samorealizacją wrodzonej pasji. Poprzez bloga chce podzielić się zdobytą wiedzą oraz ciekawymi zdjęciami. Życzliwy i uczynny, choć potrafi być sceptyczny i niekonwencjonalny, przez co lubi wzbudzać kontrowersje.

Komentarze

 1. autor
  Mariola
  Kwi 17, 2019 Odpowiedz

  Ta konstrukcja szkieletowa w pierwszej chwili skojarzyła mi się z niedokończoną szklarnią. A opis miejsca ciekawy. Lubię mniej znane miejsca.

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Kwi 17, 2019 Odpowiedz

   Faktycznie, gdyby wstawić szyby to, kto wie… 😉

 2. autor
  Mokka
  Kwi 26, 2019 Odpowiedz

  Bardzo ciekawe zdjęcia. Takie konstrukcje często inspirują artystów i nie dziwię się, że zainspirowały też fotografa 🙂 Zapraszam również na swoją stronę, gdzie opisuję podróże i pracę w Niemczech – bezpardonu.eu

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Maj 3, 2019 Odpowiedz

   Pewnie, chętnie zajrzę 😉

 3. autor
  Obieżyświatka
  Maj 26, 2019 Odpowiedz

  To jest moja ulubiona hałda w Zagłębiu Ruhry. Najpiękniej wygląda latem, ma wysokie trawy, w których można się schować przed światem 🙂 I chociaż mamy tutaj kilka bardzo ciekawych hałd, to tę odwiedzam najchętniej.
  O.

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Maj 28, 2019 Odpowiedz

   No proszę. Niestety jeszcze wielu takich miejsc w NRW nie widziałem, dlatego ciężko jest mi porównywać. Mimo wszystko także jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close