Oberhausen — nowoczesne miasto

Dopiero co na blogu pojawił się wpis na temat możliwości zakupowych w holenderskim Roermond, a dziś znów dziwnym trafem kolejny zakupowo-rozrywkowy kolos, tym razem niemieckie miasto — Oberhausen. Paradoksem tej metropolii jest fakt, że jej nowa część jest dużo bardziej interesująca, niż ta stara, chociaż może lepiej napisać historyczna. Próżno szukać w tym wpisie zabytkowych kamieniczek, kościołów, pomników, czy też rynku. W Oberhausen zdecydowanie postawiłem na modernistyczną część miasta.
Wyjazd do Oberhausen należy zdecydowanie do tych komercyjnych, gdzie zasobność portfela ma znaczenie i raczej próżno jest tutaj szukać darmowych atrakcji. Z powodu śladowej ilości wolnego czasu ograniczyłem się do zebrania i opisania dla Was najbardziej interesujących miejsc.

Wstęp

Jeszcze w 1992 roku na terenach, po których będziecie mieli okazje się przemieszczać, znajdowały się fabryki. Budynki zostały rozebrane i przeznaczone pod nową inwestycję — Neue Mitte Oberhausen, czyli miejsce zakupów, wypoczynku i turystyki. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli sami zdecydujecie, jak chcecie spędzić tu swój wolny czas. Tyle tytułem wstępu, a więc zaczynamy.

CentrO Oberhausen

CentrO Oberhausen, którego pierwowzór powstał w 1996 roku, może poszczycić się tytułem największego centrum handlowego w Niemczech, który dzieli z równie ogromnym Dodenhof położonym w Dolnej Saksonii. Dla mnie galeria, a także cała związana z nią otoczka to takie małe, klimatyczne miasteczko. Potraficie wyobrazić sobie centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni 125.000 m²? Jeśli nie, to może warto się tam wybrać i zobaczyć to na własne oczy. Zainteresowani znajdą tutaj około 250 sklepów. Rozbieżność dostępnych produktów oraz marek jest tak ogromna, że nie sposób jest je tu wymienić. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Po szczegóły odsyłam Was do witryny CentrO.

CentrO - Oberhausen

Legoland

Kto z nas nie pamięta klocków Lego ze swojego dzieciństwa?. Prawdziwy raj dla milusińskich, chociaż przyznam Wam, że spodziewałem się trochę większego obiektu. W moim odczuciu, to taki mini, albo może i nawet mikro Legoland. Na mnie największe wrażenie zrobiła przejażdżka małą kolejką, gdzie strzela się laserowym pistoletem, czy też mini pokaz w 4D. Legoland miałem już kiedyś okazję odwiedzić, wraz ze znajomymi z Polski. Reakcja dzieci świadczy, że miejsce może się im podobać, chociaż mnie osobiście przerażał ogromny gwar. Dla pełnoetatowych rodziców to pewnie nic nadzwyczajnego. Ja i tak ich za to podziwiam. Szczelne zatyczki do uszu i dobra książka sprawią, że spokojnie da się tam wysiedzieć.

CentrO - Oberhausen - Legoland

Sea Life Obrhausen

Sea Life Center to sieć 26 obiektów akwariowych o charakterze morskich parków rozrywki. Jeden z nich możecie znaleźć właśnie tutaj, w Oberhausen. Jeśli macie ochotę zanurzyć się w podwodny świat morskiego życia i podziwiać piękno jego ponad 5000 mieszkańców znajdujących się w 50 basenach o łącznej powierzchni 4000 m² to koniecznie musicie się tam wybrać. Bilety w korzystniejszych cenach, w tym także pakiety z Legolandem są do nabycia drogą Internetową, a dokładną ofertę znajdziecie na stronie Sea Life Obrhausen.

CentrO - Oberhausen - Sea Life

Aquapark Oberhausen

Co tu dużo pisać, jeśli ktoś lubi pływanie lub też relaks w wodzie znajdzie tam coś dla siebie. Do wyboru macie kilka różnych pakietów, które pozwolą Wam dobrać dogodną ofertę. Efektowny design na wzór kopalni, jacuzzi, zjeżdżalnia, czy też zewnętrzny basen z ciepłą wodą, który cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w okresie zimowym. Dla zwolenników sportu dostępne są także tory przeznaczone typowo do treningu. Zainteresowani? Kliknijcie Aquapark Oberhausen.

Theater

Dojeżdżając do ogromnych parkingów przy CentrO Oberhausen zauważyłem po drodze budynek teatru, którego wygląd zewnętrzny zrobił na mnie wrażenie. Przyznam się Wam szczerze, że w teatrze byłem ostatnio… chyba jeszcze w szkole podstawowej. Zastanawiam mnie, jeśli obiekt został przejęty w 2005 roku, a spółka Stage Entertainment Germany zainwestowała w przebudowę tego obiektu 20 mln €, to chyba o czymś to musi świadczyć. Moim zdaniem, nikt bez powodu nie pompuje takich pieniędzy w rzecz, która jest nieopłacalna. To jeszcze bardziej zachęca mnie, aby wybrać się tam na jakiś musical. Może ktoś z Was miał okazję już tam być i podzieli się swoimi wrażeniami?

CentrO - Oberhausen - Theater

Gasometer Oberhausen

Do najbardziej charakterystycznego obiektu Oberhausen dotarłem spacerkiem. Ten zabytek przemysłowy to jednocześnie najwyższa (117 m) w Europie hala wystawowa. O historycznym przeznaczeniu tego obiektu nie ma się zbytnio chyba co rozpisywać. Jego obecne zastosowanie jest znacznie ciekawsze, bo dotyczy każdego z nas. Praktycznie co roku, czasem co dwa lata zmienia się tematyka prezentowanej w gazometrze multimedialnej wystawy. Jeśli tylko zechcecie doświadczyć czegoś nowego i spektakularnego, to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Oprócz walorów wizualno-multimedialnych istnieje także możliwość zaspokojenia walorów wizualno-naturalnych. Z punktu widokowego przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 35 kilometrów. Będąc już na szczycie, spróbujcie wypatrzeć Arenę Shalke w Gelsenkirchen. Jest to jeden z najdalszych i bardzo charakterystycznych obiektów.

CentrO - Oberhausen - Gasometer

Slinky Springs to Fame

Efektowny most, który został oddany do użytku w 2011 roku i pomaga w pokonaniu 50-metrowej szerokości kanału. Kształtem ma przypominać rzuconą przez wodę linę. Spiralny most, do którego użyto 496 metalowych łuków, wizualnie prezentuje się doskonale. Kolorowe i bardzo miękkie podłoże sprawia wrażenie, jakbyśmy szli po gąbce. Obiekt najlepiej odwiedzić jest wieczorem, kiedy podświetlają go efektowne LED-owe lampy. Ja miałem okazję być tam jedynie w ciągu dnia, ale mimo wszystko byłem pod ogromnym wrażeniem tej konstrukcji niemieckiego artysty.

Slinky Springs to Fame - Oberhausen - most

Schloss Oberhausen

Przechodząc na drugą stronę Slinky Springs to Fame, dotarłem do Schloss Oberhausen. Obiekt co prawda powstał w 1846 roku, ale znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej. Na szczęście rezydencja została odbudowana pod koniec lat pięćdziesiątych według starych, oryginalnych planów, przez co jest teraz jedną z nielicznych i zarazem ciekawych historycznie konstrukcji miasta. Obecnie znajduje się tu Ludwig Galerie, czyli muzeum sztuki.

Schloss Oberhausen

Przechadzając się wokół tego budynku, dostrzegłem intrygującą mnie część — Memorial Hall z tablicą nawiązującą do Auschwitz. Miłe, a zarazem przykre zaskoczenie, którego się tu całkowicie nie spodziewałem. W budynku prezentowana jest stała ekspozycja oporu i prześladowań, jaki miał miejsce w latach 1933-1945 w Oberhausen. Biegu historii niestety nie zmienimy. Cieszyć może fakt, że nie zapomina się o tym, co tam się wydarzyło.

Schloss Oberhausen

König-Pilsener-Arena

Hala, która została oddana do użytku we wrześniu 1996 roku. W arenie oprócz koncertów wielkich gwiazd (dotychczas występowali tutaj np. Metallica, AC/DC, R. Kelly, Depeche Mode, David Copperfield), czy też wydarzeń sportowych, na które może przyjść jednocześnie prawie 13.000 widzów, odbywają się tu także imprezy organizowane dla nas Polaków. Aktualne szczegóły znajdziecie na wielu polskich grupach Facebooka.
Konig-Pilsener-Arena - Oberhausen

Polski emigrant, dociekliwy podróżnik, obsesyjny fotograf, raczkujący bloger. Podróże są dla niego zarówno formą asymilacji z wysiedleńczą rzeczywistością, jak i samorealizacją wrodzonej pasji. Poprzez bloga chce podzielić się zdobytą wiedzą oraz ciekawymi zdjęciami. Życzliwy i uczynny, choć potrafi być sceptyczny i niekonwencjonalny, przez co lubi wzbudzać kontrowersje.

Komentarze

 1. autor
  Pielęgnacyjny Zakątek
  Paź 23, 2018 Odpowiedz

  Byłam w zeszłym roku w Oberhausen i bardzo mi się tam podobało. Można tam naprawdę dużo zobaczyć. Ciekawy był dla mnie ten Legoland- raj dla fanów klocków lego 🙂

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Paź 23, 2018 Odpowiedz

   Nic dodać, nic ująć. Aniu, dlaczego akurat tam?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close