Karnawałowe szaleństwo – Rosenmontagszug

Kolorowe i efektowne dziesiątki platform, na których w rytmach głośnej muzyki bawią się poprzebierani tematycznie ludzie celebrujący koniec karnawału. Tony słodyczy, które są wyrzucane przez imprezowiczów na kilkukilometrowej trasie, a następnie łapane przez dzieci oraz towarzyszących ich rodziców. Niskoprocentowy alkohol, który dodaje smaczku oraz kolorytu pełnoletnim uczestnikom tej zabawy. Tak właśnie tysiące ludzi bawi się podczas Rosenmontagszug, który jest punktem kulminacyjnym karnawału w niemieckiej Nadrenii oraz Rheinhessen.

Kiedy odbywa się Rosenmontagszug?

Rosenmontag, jak sama nazwa wskazuje, przypada zawsze w poniedziałek poprzedzający Środę Popielcową. Parady w całym regionie odbywają się nierzadko także w weekend, co pozwala wielu na zrobienie sobie nie lada karnawałowego maratonu. Rosenmontag nie jest świętem państwowym, dlatego nie jest dniem wolnym od pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że znaczna większość firm oraz sklepów jest tego dnia zamknięta lub działa po prostu na „pół gwizdka”, a wszystko to na rzecz celebrowania lokalnej tradycji.

Historia Rosenmontagszug

Pierwsza parada poniedziałkowa odbyła się w Kolonii w 1823 roku. Wydarzenie to rozeszło się w regionie szerokim echem, przez co na stałe wpisało się do kanonu uroczystości cyklicznych. Nazwa imprezy odnosi się do wydarzeń historycznych. Myślę, że przytaczanie całej historii jest raczej zbędne, a dociekliwi bez problemu znajdą odpowiedź na swoje pytanie w sieci. Moim daniem, znacznie lepiej skupić się na dobrej zabawie, bo o to przecież w tym wszystkim chodzi.

Jak świętowałem tegoroczny Rosenmontagszug w Kleve?

Nie bez powodu ze wszystkich nadreńskich miast wybrałem Kleve. To właśnie tutaj mieszkam od kilku lat i z tym miastem czuję się związany nie tylko terytorialnie. Chcąc przedstawić piękny zwyczaj parady, postanowiłem, że w tym roku wcielę się w rolę fotografa. Przygotowałem obszerną fotorelację, aby w jak najlepszy sposób to wszystko odwzorować i pokazać szerokiemu gronu czytelników tego bloga. Myślę, że żadne słowa nie są w stanie oddać piękna panującej tu atmosfery. Zapraszam Was do sumiennego prześledzenia fotogalerii, która nieco nakreśli Wam skalę tego wydarzenia. Mam nadzieję, że zdjęcia zainspirują Was do tego stopnia, że za rok sami staniecie się uczestnikami Rosenmontagszug w Kleve.

Fotogaleria Rosenmontagszug – Kleve 2019

 

Polski emigrant, dociekliwy podróżnik, obsesyjny fotograf, raczkujący bloger. Podróże są dla niego zarówno formą asymilacji z wysiedleńczą rzeczywistością, jak i samorealizacją wrodzonej pasji. Poprzez bloga chce podzielić się zdobytą wiedzą oraz ciekawymi zdjęciami. Życzliwy i uczynny, choć potrafi być sceptyczny i niekonwencjonalny, przez co lubi wzbudzać kontrowersje.

Komentarze

 1. autor
  Natalia
  Mar 6, 2019 Odpowiedz

  Oj tak, u nas rzucają lodami Magnum, bo fabryka Lagnese jest w naszym mieście 😀 szkoda tylko, że pogoda nie była taka jak tydzień wcześniej:D

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Mar 7, 2019 Odpowiedz

   O proszę, jaka ciekawa informacja.
   Pogoda faktycznie nie była zbyt pozytywna, ale najważniejsze, że podczas przemarszu nie spadła ani jedna kropla deszczu… bynajmniej w Kleve.

 2. autor
  Kasia
  Mar 6, 2019 Odpowiedz

  W tym roku niestety nie udało mi się wziąć udziału w tym wydarzeniu ale z poprzednich lat pamiętam super zabawę 😊

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Mar 7, 2019 Odpowiedz

   Dobrze wiedzieć, że są stali bywalcy tej imprezy… czyli widzimy się za rok? 🙂

 3. autor
  Remigius
  Mar 13, 2019 Odpowiedz

  Fajny blog Marcin. Mieszkam ponad 10 lat w Viersen niedaleko Mönchengladbach i dopiero teraz natrafilem na twojego bloga. Jezdzisz zwiedzac sam tak rozne miejsca?

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Mar 13, 2019 Odpowiedz

   Dziękuję bardzo za miłe słowa.
   Przeważnie to jeżdżę z żoną, ale zdarza mi się czasami podróżować samemu, albo w towarzystwie jeszcze innych osób.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close