Hannover, co skrywa stolica Dolnej Saksonii?

Podróżując samochodem do Polski, za każdym razem przejeżdżałem przez obrzeża centralnego punktu Niemiec, jakim jest Hannover. Nie sposób było o nim zapomnieć. Za każdym razem, bez względu na porę dnia, ruch w tej okolicy był wzmożony. Zawsze byłem ciekaw, co oprócz drogowego harmidru ma do zaoferowania zamieszkana przez pół miliona ludzi stolica Dolnej Saksonii. Odpowiedź na moje pytanie znalazłem stosunkowo szybko. Pomimo zimowej aury odpowiedź na propozycję odwiedzenia znajomych mieszkających nieopodal Hannoveru mogła być tylko jedna — przyjeżdżam!

Zanim jednak pojawiłem się w Hannoverze, wyczytałem, że miasto znacznie ucierpiało podczas II Wojny Światowej. Centrum zostało zrównane z ziemią i tylko nieliczne obiekty zdołały się uchować. Zniszczenia były przerażające. Nieliczne ocalałe domy pamiętające czasy muru pruskiego zostały początkowo rozebrane i zrekonstruowane w jednym miejscu, by chociaż trochę oddać dawny charakter Hannoveru. Nieustająca deszczowa pogoda bardzo mocno chciała przekreślić moje podróżnicze plany. Ostatecznie postanowiłem nie dać aurze za wygraną i w późnych godzinach popołudniowych wsiadłem w pociąg, który zawiózł mnie do samego centrum miasta, czyli na Hannover Hauptbahnhof.

Jak zwiedzać Hannover?

Dla wszystkich tych, którzy nie posiadają orientacji w terenie mam bardzo dobrą wiadomość. Chcąc zobaczyć największe atrakcje miasta, możecie podążać za czerwoną nicią. „Der Rote Faden” to licząca sobie ponad 4 kilometry trasa, która rozciąga się przez śródmieście i łączy ze sobą aż 36 atrakcji miasta. W 2 punktach informacji turystycznej mieszczących się na Ernst-August-Platz 8 oraz Trammplatz 2, za niespełna 3€ możecie pozyskać informator także w naszym ojczystym języku i z jego pomocą cieszyć się swobodną podróżą. Ja niestety nie miałem tego szczęścia, bo do stolicy Dolnej Saksonii dotarłem chwilę po 17:00, co było równoznaczne z zamknięciem obu tych miejsc. Na domiar złego miałem jakieś 2 godziny, aby móc zobaczyć miasto jeszcze przed zmrokiem. Co do środka transportu ułatwiającego poruszanie się po mieście to w Hannoverze najlepsze będą własne nogi. Wbrew pozorom centrum tego ponad pół milionowego miasta nie jest wcale takie rozległe. Jeśli jednak będziecie chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej, tak jak ja byłem w pewien sposób do tego zmuszony, to polecam Wam kupić dobowy bilet na jedną strefę i jeździć z nim do woli.

Co ciekawego warto zobaczyć w Hannoverze?

• Kröpcke

Ja swoją przygodę z Hannoverem rozpocząłem od Kröpcke, czyli centralnego deptaku, który swoją nazwę zawdzięcza istniejącej tam w latach 70. kawiarni. To właśnie tutaj krzyżują się Georgstraße, Karmarschstraße, Bahnhofstraße i Rathenaustraße, co pewnie zbyt wiele Wam nie powie. Jeśli jednak nadmienię, że jest to istne centrum zakupowe oraz towarzyskie Hanowerczyków to da Wam to jakiś pogląd na to miejsce. Będąc na Kröpcke poczujecie nowoczesny klimat oraz charakter miasta. Na miejscu zwróćcie uwagę na charakterystyczny Kröpcke Uhr, który jest częstym miejscem spotkań wielu ludzi. Na zdjęciu macie okazję zobaczyć kilku taki „oczekujących”.

Herrenhausen Gardens oraz Berggarten

Podczas mojej wycieczki do Hannoveru koniecznie chciałem odwiedzić największą atrakcję miasta, czyli Ogrody Herrenhausen. Mój pomysł okazał się nie do końca trafny. Jak powszechnie wiadomo, natura budzi się do życia dopiero wiosną. Ja mimo wszystko chciałem tam być, bo nie wiem, czy jeszcze kiedyś będzie mi dane pojawić się w tym Hannoverze. Pomimo bardzo ciężkich warunków naturalnych zrobiłem kilka ujęć w najważniejszym ogrodzie barokowym Europy. Moje zdjęcia nie oddają piękna, jakie prezentuje to miejsce wiosną oraz latem, dlatego zimą zdecydowanie nie polecam odwiedzać tego miejsca. W pozostałych porach roku będąc w Hannoverze, nie wyobrażam sobie się tutaj nie pojawić.

Uniwersytet Leibniza w Hannoverze

Historia jednego z największych i najstarszych uniwersytetów naukowo-technicznych w Niemczech sięga 1831 roku. Jeśli nazwa uczelni skojarzyła się Wam właśnie z kruchymi herbatnikami, to jest to bardzo trafne spostrzeżenie. Nie od ciastek, a od nazwiska wybitnego matematyka oraz filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibniza wzięła się nazwa tej uczelni, podobnie jak i nazwa wspomnianych już herbatników. Myślę, że to właśnie liczni studenci z różnych zakątków świata w dużym stopniu nadają miastu międzynarodowy charakter.

Bauch von Hannover, Ernst-August-Galerie, Galerie Luise i Kröpcke Passage

Jeśli celem Waszej wyprawy jest shopping i zastanawiacie się, gdzie wybrać się na zakupy w Hannoverze to koniecznie musicie odwiedzić wymienione powyżej 4 miejsca. Myślę, że dadzą one wystarczające zadowolenie turystom, a raczej turystkom odwiedzającym Hannover. Ja z moją jakże ograniczoną ilością czasu musiałem odpuścić sobie wizyty w sklepach i udać się w kierunku pozostałych atrakcji miejskich. Mimo wszystko bardzo przyjemnie było przespacerować się wzdłuż nowoczesnych pasaży handlowych, a już tym bardziej po raz kolejny widzieć w Niemczech sporych rozmiarów sklep polskiej marki Reserved.

Marktkirche

Początkowo mój wzrok przyciągnęła prawie 100-metrowa wieża z zegarem osadzonym w Gwieździe Dawida. Tuż obok czasomierzu znajduje się… pentagram. Co do samej konstrukcji to na pierwszy rzut oka ten XIV w. budynek nie prezentuje się zbyt okazale. Chcąc jednak podziwiać jego piękno, powinniście przyjrzeć się z bliska jego zewnętrznym zdobieniom, a także zajrzeć do środka. Ponadto warto się zgubić w tutejszej okolicy i przespacerować się wąskimi uliczkami Hannoveru. To właśnie w okolice Marktkirche przeniesiono wszystkie domy muru pruskiego, o których wspominałem już na samym początku.

Altes Rathaus

Obok kościoła Marktkirche będziecie mogli podziwiać także ponad 500-letni Stary Ratusz, który jest najstarszym świeckim budynkiem w mieście. Muszę przyznać, że uwielbiam odkrywać takie miejsca. Idąc sobie wśród współczesnych zabudowań, nagle oczom ukazuje się historyczny gotycki obiekt z ozdobnymi fryzami. Jak dla mnie fascynujące doznanie.

Ratusz oraz Maschpark

Mój zachwyt Altes Rathaus minął tak szybko, jak szybko zobaczyłem jego nowszą wersję. Ten wspaniały architektonicznie budynek jest nową atrakcją miasta. Pewnie przeczytacie to z niedowierzaniem, ale obiekt został uroczyście otwarty dopiero w 1913 roku. Piękny ratusz jest siedzibą burmistrza oraz szefa administracji miejskiej. To tutaj odbywają się sesje polityczne, czy imprezy organizowane dla oficjalnych gości Hannoveru. Nie ukrywam, że z chęcią bym się na taką uroczystość wybrał. Bardzo jestem ciekaw znajdującej się wewnątrz skośnej windy umiejscowionej w kopule ratusza. Macie pomysł, jak można zasłużyć się dla miasta, aby stać się jego honorowym gościem? Dajcie znać w komentarzu. Spacerując w kierunku Maschsee przejdziecie także przez niewielki Maschpark, który jest idealnym miejsce na zrobienie zdjęcia ratusza z nieco innej perspektywy.

Maschsee

Maschsee to wspaniałe miejsce wypoczynku Hanowerczyków. To miejsce spotkań, spacerów, a także alternatywa dla ludzi uprawiających wszelkiego rodzaju sporty. Ja podczas mojej wycieczki miałem okazję trafić na swojej drodze licznych biegaczy, jak i spacerujących przechodniów. W oddali dostrzegłem także miejski stadion, który oczywiście postanowiłem zobaczyć z bliska. Jeśli mieszkacie w okolicach Hannoveru to zdecydowanie warto jest się tutaj pojawić podczas Maschsee Lake Festival, by bawić się na świeżym powietrzu w rytmach różnego rodzaju gatunków muzycznych.

Stadion 96 Hannover

Poprawna nazwa to HDI Arena, chociaż ja nie lubię komercyjnego nazewnictwa obiektów sportowych. Niestety, ale modern football zniszczył we mnie zamiłowanie do piłki nożnej. Bez większych emocji, jak to miało miejsce kiedyś, podszedłem pod bramę obiektu, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Historyczny obiekt powstał w latach 1952-1954 i początkowo nosił jakże piękną nazwę Niedersachsenstadion, by na przełomie 2003 – 2005 roku przejść gruntowną przebudowę. Obiekt może jednorazowo pomieścić 49.000 kibiców, w tym także 8.000 na moich ulubionych miejscach stojących. Lokalna drużyna sportowa nazywa się Hannoverscher Sportverein i została założona w 1896 roku. Klub z Arthur-Menge-Ufer 5 rozgrywa swoje mecze w najwyższej klasie rozgrywkowej. Fani piłki nożnej zapewne kojarzą czarno-biało-zielone herb z charakterystycznym 96.

Niedersächsisches Landesmuseum

Podobno najciekawsze muzeum Hannoveru, które mimo wszystko mogłem podziwiać jedynie z zewnątrz. Nie często zdarza mi się eksplorować miasta po zmroku, ale muszę przyznać, że architektura tego obiektu w nocnym oświetleniu prezentowała się fascynująco. Jeśli jesteście zainteresowani zbiorami muzeum dotyczącymi miasta, jak i całego regionu to warto uwzględnić to miejsce w planie Waszej wizyty.

Aegidienkirche

W drodze powrotnej, kiedy było już stosunkowo ciemno, miałem okazję zobaczyć także pozostałości XIV w. kościoła. Tak jak i większość miasta znacznie ucierpiał podczas nalotów bombowych w 1943 roku. Obiekt celowo nie został odbudowany i służy jako pomnik ofiar wojny oraz przemocy. Myślę, że warto przyjrzeć mu się z bliska. Zapamiętajcie, zanotujcie, albo po prostu wróćcie na blog, aby wiedzieć, że znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Breite Straße oraz Osterstraße.

Hannover Hauptbahnhof

Moja podróż zakończyła się tam, gdzie się zaczęła, czyli na historycznym Hannover Hauptbahnhof. Jest to podobno najbardziej ruchliwa stacja Deutsche Bahn, co w jakiś sposób wyjaśnia moje zszokowanie ilością przemieszczających się tam ludzi. Celowo zostawiłem tę informację na sam koniec wpisu, aby już na samym początku Was czasem nie zniechęcić. Budynek został znacznie przebudowany z okazji Expo 2000, a jego efekty możemy podziwiać po dziś dzień. Centralne położenie Hannoveru sprawia, że krzyżują się tutaj liczne dalekobieżne połączenia krajowe, jak i międzynarodowe. Co do samego obiektu to muszę jeszcze wspomnieć, że przed efektownym budynkiem znajduje się pomnik Ernsta Augusta I. „Unterm Schwanz”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „pod ogonem” jest równie popularnym o ile nie popularniejszym miejscem spotkań, jak Kröpcke Uhr.

Co jeszcze warto zobaczyć w Hannoverze?

Hannover działa jak magnes na wystawców, jak i ludzi zainteresowanych różnego rodzaju tematyką targową. O Hannover Messe słyszał chyba każdy człowiek z branży. Oprócz wymienionych przeze mnie miejsc warto odwiedzić jeszcze efektowny Zamek Marienburg znajdujący się na obrzeżach miasta. Ponadto zwolennicy zwierząt mogą zajrzeć do lokalnego ZOO Hannover, które cieszy się renomą wśród licznych odwiedzających. To na tyle z mojej strony, no, chyba że Wy macie coś jeszcze do dodania?

Polski emigrant, dociekliwy podróżnik, obsesyjny fotograf, raczkujący bloger. Podróże są dla niego zarówno formą asymilacji z wysiedleńczą rzeczywistością, jak i samorealizacją wrodzonej pasji. Poprzez bloga chce podzielić się zdobytą wiedzą oraz ciekawymi zdjęciami. Życzliwy i uczynny, choć potrafi być sceptyczny i niekonwencjonalny, przez co lubi wzbudzać kontrowersje.

Komentarze

 1. autor
  Grażyna
  Mar 26, 2019 Odpowiedz

  Bardzo dziękuję, super opis. Jeżdżąc do Polski często zastanawiałam się czy zboczyć z trasy. Teraz już wiem że muszę to zobaczyć.

 2. autor
  Joanna
  Mar 27, 2019 Odpowiedz

  Bardzo ciekawe napisane. Mieszkam od niedawna w poblizu Hannoveru,wiec nie wszystko jeszcze widzialam. Ale w Zoo i Sea Life bylam ze wzgledu na dziecko. Czekam teraz na wiosne to sobie pospaceruje. Pozdrawiam.

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Mar 27, 2019 Odpowiedz

   W takim razie życzę udanej pogody oraz ciekawych doznań 🙂

 3. autor
  Mariola
  Maj 8, 2019 Odpowiedz

  Ciekawy opis. Jakoś nigdy nie myślałam o tym, że Hannover wart jest odwiedzenia. Serdecznie pozdrawiam

  • autor
   Marcin Koczorowski
   Maj 9, 2019 Odpowiedz

   Dziękuję. W sumie to znalazłem się tam dość przypadkowo i byłem pod sporym wrażeniem miasta. Kiedyś w moich oczach Niemcy nie były postrzegane jako ciekawy kraj do podróżniczych wypraw. Mieszkając już tutaj kilka lat, bardzo szybko przekonałem się, w jak dużym błędzie byłem…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close